HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

karakovan balı nasıl yapılır

karakovan balı nasıl yapılır

Karakovan balı ülkemizde yüzyıllardır üretilen hem lezzetli hem de şifalı bir gıdadır. Adını üretim şeklinden alan karakovan balı hiç bir müdahale edilmeden altı ay boyunca karanlık bir kovanda saklanmaktadır. Anadolu'da birçok yörede üretimi yapılan bu balın üretimi de yörenin koşullarına göre değişmektedir.

Karakovanlar genelde ince uzun bir silindir şeklinde hazırlanır, tercihe göre arkası açık ya da kapalı bırakılan silindirin önünde de arıların girip çıkabileceği bir kapak bulunur. Arılar balın üretimini sağlarken bu kapak hiç açılmaz ve kovanın içinin karanlık kalması sağlanır. 

Karakovan balı üretimi yapan yöreler genelde bu işlemde iki farklı yolu tercih eder. En yaygın yöntem kovanın oluşması için örülen sepetlerdir. Genelde vadilerin iç bölgelerinde bulunan kavak, gürgen gibi ağaçların dallarından yapılan büyük sepetler ince belli olarak taslanır. Sepetlerin etrafları arıları kışık soğuktan yazın ise sıcaktan nemden korumak amaçlı aynı vadilerde otlayan hayvaların tezeği ile sıvanır. Sepetler genelde 2-3 yılda bir yenilemek amaçlı yeniden sıvanır, kötü durumdaki sepetler ise yenileriyle değiştirilir.
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret84445