HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Siirt Pervari Balı ve Karakovan Balı

Siirt Pervari Balı ve Karakovan Balı

Bal, üretimi bir hayli zor olan kullanım alanları geniş olan, çok çeşitli alanlarda yetişen besin ürünlerinden biridir. Balın üretimi zor olduğu için kısıtlı olarak sunumu yapılabilmektedir. Bu sebeple bir balı ucuza almayı asla aklınızdan geçirmeyin. Zira ucuza aldığınız balın gerçek olmadığından emin olabilirsiniz. Özellikle belli bölgelerde üretilen ballar çok daha farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Şifa etkisi olan bal, bu anlamda da bir adım öne çıkmaktadır.

karakovan Pervari balı Siirt dolaylarında üretilen ballardan biridir. Standart ballara göre değişiklik gösteren bazı özellikleri vardır. Arının kendi kendi peteğinden üretilir. Üretim aşamasında makine ya da el dokusu kullanılmadığı için özeldir ve belli miktarlarda üretilir. İnsan vücudu için şifalı bir etkisi vardır. Özellikle öksürük için bolca tavsiye edilmektedir. Güçlü bir etkiye sahip olan balın faydaları çoktur. Üretiminde şeker ya da başka bir katkı maddesine rastlanmaz. Doğaldır. Yapım aşaması ve bölgesi nedeni ile limitli üretimi vardır.

karakovan Pervari balı ülkemizin en önemli bal çeşitlerinden biridir. bunun sebebi sadece balın tadı değilidir. Hem özel bir üretime sahip olması hem de balın şifalı bir etkisinin olması gerek yerel halk gerekse bölge dışındaki insanlar tarafından bilinmektedir. Bu sebeple balın namı bölge sınırlarını aşmıştır. Bölgede bulunan binlerce çiçek ve bitkinin ortaya çıkardığı bol florası, arıların peteklere boşaldığı balın kalitesi konusunda en önemli göstergesi sayılmaktadır.

Siirt Pervari balı hiçbir petek ilavesi yapılmadan üretildiği için diğer ballardan bu noktada ayrılır. Üreticiler kendi yaptıkları bal mumu peteklerin gözlerini bal ile doldurup, peteklerin üzerlerine gereken sıralamayı yapar.

Pervari balı 2600 rakım yükseklikteki herekol dağı eteklerinde ve çemekara yaylasında üretilir. Doğal bir şekilde arıların insan eli değmeden ürettikleri özel bir bal olarak bilinmektedir. Siirt’e bağlı Pervari ilçesinde köylüler tarafından üretilmektedir. Adını da bu bölgeden almıştır. Balın kalitesi bölgenin doğasında bulunan taze çiçeklerden gelmektedir. Bölgede 600 metre ile 3000 metre arasında değişen bir yüksekliğe sahip çok zengin bir flora olduğu için bu ortam, bal üretiminde farklı bir nüans yaratmaktadır.

Gerçek Pervari Balı

Gerçek karakovan pervari balı diğer ballardan farklıdır diyoruz. Peki bu farkı nasıl ayırt edebiliriz? Gerçekten aldığımız bal Siirt Pervari Karakovan balı mıdır, işte bu önem teşkil eden bir konudur. Siirt Pervari Karakovan balının kıvamı he yoğundur hem de akışkandır. Bir balın kesik kesik aktığını görürseniz o anda bu balın sahte olduğunu anlarsınız. Bir bal asla kesik kesik akmaz. Gerçek Siirt Pervari balının herhangi bir kokusu yoktur. Kıvamı katı ve rengi de diğer ballara göre biraz daha koyudur. Bir balı kaşıkla aldınız zaman, bal kesintisiz bir şekilde akmalıdır.

Karakovan Balı

Karakovan balı doğal bitki örtüsünde düt, üçgül, ıhlamur, böğürtlen, ada çayı, deve dikeni gibi çiçek özlerinin oyulmuş ağaç kütüğü içinde hiçbir yapay mum kullanılmadan toplanması ile ortaya çıkarılan bal çeşididir.

Karakovan balının özellikleri konusunda şu detayları verebiliriz :

  • Aroma ve yoğunluğu nedeni ile kalitelidir.
  • Ülkemizin yüksek bölgelerinde yapılır.
  • Yüksek bölgelerde üretildiği için çiçek çeşidi boldur.
  • Yüksek yerlerde olduğu için kalitelidir.
  • Ticari olarak çok faydalı olmadığı için tüm arıcılar uğraşmaz.
  • %100 doğaldır.
  • Zahmetli bir iştir.
  • İyileştirici ve antiseptik etkisi vardır.
  • Yanık tedavisi, ülser, göz enfeksiyonları ve boğaz ağrılarına iyi gelir. İyileştirici etkisi nedeni ile tercih edilir. Şifa niyetine tüketilir. Üretimi zahmetli olduğu için az bulunur.

Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret84445