HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Siirt Pervari Balı

Siirt Pervari Balı

Ülkemiz çeşitlik konusunda şanslı bir ülke olduğu için balın birçok farklı çeşidine de rastlamamız mümkündür. Ülkemizde bölgesel olarak üretilen, yerel halk tarafından sunuma hazırlanan ve meşhur birçok bal çeşidi vardır. Bunlardan biri de karakovan Pervari balı adı bilinen, Siirt taraflarında üretilen bir baldır.

karakovan Pervari balı üretilirken içeriğine herhangi bir katkı maddesi ya da şeker katılmamaktadır. Bu bal, çok çeşitli bitki ve çiçeklerden ortaya çıkarılmaktadır. Bol zengin floransı olan bu balın en önemli özelliği el değmeden yöre halkı tarafından doğal olarak üretilmesidir. Siirt Pervari balı hiçbir petek ilavesi yapılmadan üretilir. Üreticiler kendi yaptıkları bal mumu peteklerin gözlerini bal ile doldurup, peteklerin üzerlerinin sıralaması uygun bir şekilde yapar.

Pervari balı 2600 rakım yükseklikteki herekol dağı eteklerinde ve çemekara yaylasında doğal yöntemler ile üretilmektedir. Bu bölgeye has olan bitki florasından doğal bir şekilde arıların insan eli değmeden ürettikleri özel bir baldır. Siirt’e bağlı Pervari ilçesinde köylüler tarafından üretilmekte olduğu için Siirt Pervari balı olarak isim yapmıştır. Balın yapıldığı yerlerde taze çiçeker bulunmaktadır. Bölgede 600 metre ile 3000 metre arasında değişen bir yüksekliğe sahip çok zengin bir flora ortamı olduğu için burada üretilen bal diğer ballardan kalite anlamında çok farklıdır.

Pervari balı birçok hastalığa da faydası olan bir baldır. Bunlar arasında öksürük, damar yolu hastalıkları, kalp, sarılık, yanık tedavisi, cilt tedavisi, mide rahatsızlıkları gibi önemli hastalıklar bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmasının yanı sıra tescillidir ve balın patenti de bulunmaktadır. Balı doğru yerden almanız önemlidir. Zira piyasada bu işi ticarete dökmüş insanlar vardır. Eğer siz de bu balın mucizelerinden faydalanmak istiyorsanız, üretim bölgesini ziyaret edebilir, bölge halkından balınızı satın alabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise, internet aracılığı ile bölgeden doğal bal getirtme imkanınız da bulunmaktadır.

Gerçek pervari balının kıvamı akışkan ve yoğundur. Kıvamı katı ve rengi de diğer ballara göre biraz daha koyudur. Bir balı kaşıkla aldığınız zaman, bal kesintisiz olarak akmalıdır. Ayrıca balın kokusuz olduğunu da bilmenizde fayda vardır.

Balın İnsan Sağlığa Üzerine Etkisi

Arı balının geçmişi epey eskiye dayanmaktadır. 3000 seneden bu yana arı balı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bal, sadece biz Türklerin kullandığı bir şifa değildir. balın birçok medeniyette de yeri vardır. Bal eski Yunan, Gint, Mıdır ve Çin Tıbbında yoğun olarak kullanılmak ile birlikte Kur’an-ı Kerim’de de şifa olarak nitelendirilmiştir. Balda bulunan hidrojen peroksit yaraları tedavi edici ve temizleyici bir özelliğe sahiptir.

İmmün sistemi baskılanmış kişiler bakteriyal ya da fungal risk nedeni olduğu için bal tüketmemelidir. Bir yaşından küçük çocuklara da bal verilmemesi gerektiğini uzmanlar belirtmektedir.

Balın Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri

Balın fiziksel ve kimyasal özellikleri konusunda aşağıdaki bazı detayları sizinle paylaşabiliriz :

  • Kristalize olma : Çam ve kestane balı dışındaki ballar soğukta kristalleşir. Sahte ballar şekerlenmez. Şekerlenme, balın polen tarafından tetiklenen kristalize olma durumuna verilen addır.
  • Bal, havadan nem alma özelliğine sahiptir. havada %58 rutubet olduğu zaman baldaki su miktar da %17,4 civarında olur.
  • Viskozite : Balın içindeki su miktarı ile ilgilidir. Akıcılığa karşı koyma özelliğine verilen addır.
  • Balın özgül ağırlığı içindeki su miktarı sıcaklığa göre değişiklik göstermektedir. 200 santigrat derecede balın özgül ağırlığı 1.4225 bulunmuştur.
  • Renk : Balın bir optik özelliğidir. Bal, renksiz durumdan koyu kırmızıya kadar değişme özelliğine sahiptir.

Yorumlar - Yorum Yaz
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret85874