HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Pervari Balı ve Faydaları

Pervari Balı ve Faydaları

Bal, arılar tarafından invertaz enzimi sayesinde bal midesi verilen organlarında kimyasal değişime uğraması sonucu oluşan ve kovanda bulunan petek hücrelerine yerleştirilen faydalı besinlerden biridir.

Balın üretimi hayli zordur. Elete bal üretilirken birçok aşamadan geçer. Yarım kg ham nektar toplamak için, 900 bin arının bir tam gün boyunca çalışması gerekir. Ayrıca toplanan nektarın da tamamının kullanılabildiğini söyleyemeyiz. Zira nektarın belli bir kısmı bal üretiminde kullanılabilir. Elde edilen balın miktarı, nektarın şeker konsantresine bağlıdır.

Balın Kimyasal Yapısı

Ballar, toplandığı bitki kaynaklarına göre farklı tat, aroma, kristalize, renk, yoğunluk gibi özelliklere sahiptir. Ballardaki akıcılık da kimyasal bileşimlere göre farklılık göstermektedir. Bu konuda kimyasal bileşen, şekerler, rutubet, vitaminler, enzimler, asitler, kollodidal maddeler ile bileşimi bilinmeyen maddeler etkili olur.

Asitler uzun yıllar boyunca içerisinde sadece formik asit bulundurur. Asitlerin analiz yöntelerinin değişmesi ile bütirik, laktik, kaproik, malik, okzalik, tartarik, suksiniletannik, sitrik, asetik, velarikasidlerin varlığı da tespit edilmiştir. Balın belli bir PH seviyesi vardır. Balın PH’si 3,29 – 4,87 arasında değişkenlik göstermektedir. Enzimlerin bir kısmı bitkiden bir kısımı da arının başındaki bezlerden salgılanmaktadır.

Vitaminlere bakarsak; eskiden balın içinde vitamin olmadığı, var ise de bu miktarın çok az olduğu fikri yaygındı. Kimyasal ve biyolojik metotların gelişerek artması sonucunda bu kanının yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Balın içinde çeşitli miktarlarda, piridoksin, niasin, pantotenik asit, askorbik asit, riboflavin, tiamin, folik ait ve biotin bulunmaktadır.

Balın içerisinde bulunan minarellerin miktarı %0,02 ile %1,0 civarında değişiklik göstermektedir. Bu minareler şunlardır : Potasyum, kükürt, kalsiyum, sodyum, klor, demir, mangan, silisyum, fosfor, bakır ve magnezyum. En fazla fosfor, kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır.

Çeşitli araştırmacılara göre, balın içinde az miktarda albuminoidlerin ve protein yapı taşları durumunda olan amino asitlerin olduğu belirtilmiştir.

Pervari Karakovan Balı

Pervari balı üretilirken herhangi bir katkı maddesi ya da şeker ürüne katılmamaktadır. Siirt taraflarında yetiştirilmektedir. Bu sebeple Siirt Pervari Karakovan balı olarak da bilinmektedir. karakovan Pervari balı arıların, bölgeye has ve sadece bu bölgede bulunan bitki örtüsünden öz alarak üretilmektedir. Yüksek rakım nedeni ile üretim fazla değildir. Bu nedenle Siirt Pervari Karakovan balı bir hayli değerlidir. Birçok hastalığa da şifa olduğu bilinmektedir. Balın içinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Çocuklarını ve siz günde bir çay kaşığı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan Pervari balı, aynı zamanda normal şartlar altında da tüketilmeli ki, vücudun hastalıklara karşı direnci artsın ve vücut bir hastalığa yakalanmasın.

Gerçek Pervari Balı

Gerçek karakovan pervari balı aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır :

  • Kıvamı yoğun ve akışkan olmalıdır. Kesik kesik akan bal sahtedir.
  • Gerçek pervari balı kokmaz ve kıvamı ise katı, rengi ise birz daha koyudur. Sahte olanların rengi açıktır.
  • Kaşıkla aldığınız gerçek balın akışkanlığı kesintisiz olmalı. Siirt pervari karakovan balının üretiminde herhangi bir katkı maddesi ya da şeker kullanılmamaktadır.

Siirt Pervari Balının Faydaları

Siirt Pervari Balı faydaları oldukça fazladır. Balın, düzenli tüketimi durumunda birçok faydasını görebilirsiniz. Bu mucizevi balın bazı faydaları şöyle sıralayabiliriz :

  • karakovan balı Kalp hastalıklarına faydalıdır.
  • Karaciğeri güçlendirir, temizler.
  • Bağırsak hastalıklarında tedavi edici özellikleri vardır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Mide rahatsızlıklarınız için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.
  • Damar hastalıklarına iyi gelir. Damarlarda meydana gelen tıkanıklara iyi gelir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.

Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret85874