HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Pervari Balından Gelen Sağlık

Pervari Balından Gelen Sağlık

Balın birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemiz çeşitlilik konusunda şanslı bir ülkedir. Bitki örtüsü bir balın üretimi konusunda doğrudan etkilidir. Ülkemizde bölgesel olarak üretilen, profesyonel destek almadan yerel halk tarafından sunuma hazırlanan ve bir hayli meşhur olan ballar mevcuttur. Bunlardan biri de Pervari karakovan balı adı ile herkes tarafından bilinen, Siirt taraflarında üretilen bir baldır.

Pervari karakovan balı üretilirken içeriğinde herhangi bir katkı maddesi ya da şekere kullanılmamaktadır. Ülkemizde sevilerek tüketilen bal seçeneklerinden biri olan bu bal, çeşitli bitki ve çiçekten ortaya çıkarılmaktadır. Bol zengin floransı olan bu balın en önemli özelliği el değmeden yöre halkı tarafından doğal olarak üretiliyor olmasıdır. Pervari karakovan balı birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Bunlar arasında öksürük, damar yolu hastalıkları, kalp, sarılık, yanık tedavisi, cilt tedavisi, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklar yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmasının yanı sıra tescillidir ve balın patenti de bulunmaktadır. Eğer siz de bu balın mucizelerinden faydalanmak istiyorsanız, üretim bölgesini ziyaret edebilir, bölge halı ile iç içe bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise, internet aracılığı ile bölgeden has, doğal bal getirtebilirsiniz.

Siirt Pervari balı hiçbir petek ilavesi yapılmadan üretilir. Üreticiler kendi yaptıkları bal mumu peteklerin gözlerini bal ile doldurup, peteklerin üzerlerinin sıralaması uygun bir şekilde yapar.

Pervari balı 2600 rakım yükseklikteki herekol dağı eteklerinde ve çemekara yaylasında üretilir. Bu bölgeye has olan bitki florasından doğal bir şekilde arıların insan eli değmeden ürettikleri özel bir bal olarak bilinmektedir. Siirt’e bağlı Pervari ilçesinde köylüler tarafından üretilmekte olduğu için ismini de bu bölgeden almaktadır. Taze çiçekler bala kalite olarak dönmektedir. Bölgede 600 metre ile 3000 metre arasında değişen bir yüksekliğe sahip çok zengin bir flora ortamı olduğu için burada üretilen bal çok özeldir.

Gerçek pervari balının kıvamı akışkan ve yoğundur. Kıvamı katı ve rengi de biraz koyudur. Sahte olan balın rengi daha açıktır. Bir balı kaşıkla aldınız zaman, bal kesintisiz olarak akmalıdır. Ayrıca balın kokusuz olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Balın İnsan Sağlığa Üzerine Etkisi

Arı balının geçmişi epey eskiye dayanmaktadır. 3000 seneden bu yana arı balı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bal, sadece biz Türklerin kullandığı bir şifa değildir. Balın birçok medeniyette de yeri vardır. Bal eski Yunan, Gint, Mıdır ve Çin Tıbbında yoğun olarak kullanılmak ile birlikte Kur’an-ı Kerim’de de şifa olarak nitelendirilmiştir. Balda bulunan hidrojen peroksit yaraları tedavi edici ve temizleyici bir özelliğe sahiptir.

Baldaki PH oranı 3.2 ve 4.5 arasında olduğundan dolayı enfeksiyondan sorumlu olan bakterilerin üremesini engellemektedir. Akut ve kronik öksürüklere iyi gelmektedir.

Bir yaşından küçük çocuklara bal verilmemesi gerekmektedir. Ayrıca immün sistemi baskılanmış kişiler bakteriyal ya da fungal risk nedeni ile baldan tüketmemelidir.

Siirt Pervari Balının Faydaları

Pervari balını düzenli olarak tükettiğiniz zaman bunun bilinen faydalarını görebilirsiniz. Bal, sağlığa olan olumlu etkisinin yanı sıra kozmetikte de sık kullanılmaktadır. Kadınlar içeriğinde bal olan enva-i çeşit maske kullanmaktadır. Bu mucizevi balın faydaları aşağıdaki gibidir :

  • Karaciğeri güçlendirir, temizler.
  • İyi bir balgam söktürücüdür. Ayrıca öksürüğü keser.
  • Bağırsak hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılmaktadır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Kalbe faydalıdır.
  • Kozmetik olarak kullanılır. Kadınlar maske yapımında baldan faydalanır.
  • Mide rahatsızlıklarınız için tüketebilirsiniz.
  • Damar yolu hastalıklarına iyi gelir.
  • Kan dolaşımına iyi gelir.

Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret85874