HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Bal ve karakovan balı

Bal ve karakovan balı

Bal, arılar tarafından invertaz enzimi sayesinde bal midesi verilen organlarında kimyasal değişime uğraması sonucu oluşan, bu değişim sonrasında ise kovanda bulunan petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besin olarak bilinmektedir.

Bal üretimi aşamasında çok ciddi emek istemektedir. Bu durumu şöyle izah etmek doğru olur : Yarım kg ham nektar toplamak için, 900 bin arının koca bir gün boyunca çalışması gerekir. Ayrıca toplanan nektarın tamamı bala dönüşmez. Elde edilen balın miktarı tamamen getirilen nektarın şeker konsantresine bağlı olarak değerlendirilmektedir.

Bal tatlı bir besindir. Bunun sebebi balın içinde yer alan üç şekerdir. Bunlar glikoz, sakaroz ve fruktozdur. Balın %17’si su, %7’si ise kükürt, magnezyum, fosfor, alüminyum, albumin, gümüş, azot, protein, kstril, demir, sodyum ve çeşitli asitlerdir. Balın kalitesini %7’lik kısım belirlemektedir.

Ayrıca balın içinde on beş adet şeker türü bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı şunlardır :

 • Fruktoz,
 • Sakaroz,
 • Maltoz,
 • Erloz,
 • Estoz,
 • Melezitoz,
 • Rafinoz
 • Glikozdur.

Ilık su ile karıştırılan bal vücuda ayrıca enerji vermektedir. Bal sindirime uğramadan direkt kana karışma özelliğine sahiptir.

Bal nem, kaynatma, güneş ışığı gibi ekstra bir etkiye direkt maruz kalmaz ise bozulmaz. Zaman kavramından etkilenmemektedir.

Pervari Karakovan Balı

Balın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bölgesel olarak üretilen ve bir hayli meşhur olan ballar vardır. Bunlardan biri de Pervari Karakovan balıdır.

karakovan balı üretilirken herhangi bir katkı maddesi ya da şeker kullanılmaması en önemli özelliklerinden biridir. Ülkemizde sevilen ve tüketilen bal çeşitlerinden biri olan karakovan balı  binlerce bitki ve çiçekten meydana getirilmektedir. Bol zengin floransı olan bu balın en önemli özelliği el değmeden doğal yöntemler ile yapılmaısıdır. karakovan balı birçok hastalığa da fayda sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmasının yanı sıra tescillidir ve patenti de bulunmaktadır. Eğer siz de bu balın mucizelerinden faydalanmak istiyorsanız bildiğiniz yerlerden balın siparişini verebilirsiniz. Elbette imkanınız var ise,bölgeye gidip orada üretimi görmenizi ve balınızı bizzat almanızı tavsiye ederiz, ancak bu her zaman yapılabilecek bir durum değildir.

 

Pervari Balının Faydaları

Pervari balını düzenli olarak tükettiğiniz zaman birçok faydasını görebilmeniz mümkündür. Bal, kozmetik anlamda sık kullanılan bir üründür. Değişik bal maskesi tariflerine rastlayabilirsiniz. Elbette balın doğal olması böyle bir durumda da önem taşımaktadır. Pervari balı faydalarını şöyle sıralayabiliriz :

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Karaciğeri temizler ve güçlendirir.
 • Öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır.
 • Bağırsak hastalıklarında tedavi edici özellikleri vardır.
 • Tansiyonu dengeler ve kalbe iyi gelir.
 • Kozmetik olarak kullanılır. Kadınlar maske yapımında baldan çoğu zaman faydalanır.
 • Mide rahatsızlıklarınız için düzenli olarak tüketebilirsiniz.
 • Damarlarda meydana gelen sorunlara iyi gelir.

Gerçek Pervari Balı

Gerçek pervari balı diğer ballardan farklıdır. Elbette ilk bakışta bunu anlamanız mümkün değildir. Bunun için balın bazı özelliklerine bakmanız gerekmektedir. Gerçek Pervari balının kıvamı yoğun ve akışkandır. Balı aldığınız zaman kesinlikle kesik kesik akmaması gerekmektedir. Gerçek Pervari balının kokusu yoktur. Balın rengi koyu, kıvamı katıdır. Son zamanlarda ticari kaygı nedeni ile birçok yerde uygun fiyatlı ballar görebilirsiniz. Sağlığa etkileri büyük olan balın gerçeğinin alınması önemlidir. Bu sebeple yerinde görmeden ya da tavsiye olmadan bal almayınız. Elbette internette belli siteler tarafından üretilen ballar bir hayli kaliteli olabilir; ancak bunlar konusunda da dikkatli olmanız önemlidir

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret85874