HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Mucizevi Bal Pervari

Mucizevi Bal Pervari

Bal, birçok kullanım alanı olan, en çok da güzel Pazar kahvaltılarının vazgeçilmez besin kaynağı olan ürünlerden biridir. Hayatımızın her alanında bal ile karşılaşmamız mümkündür. Zira bal sadece bir kahvaltılık ürün değildir. Birçok hastalığın tedavisinde de bal kullanılmaktadır.

Ayrıca diyeli grip oldunuz, hemen yapılan bir karışımın içine bir çay kaşığı eklenir. Neden? Çünkü yıllardan beri süregelen etkileri herkes tarafından bilinmektedir ve bu durum aynı zamanda halk tarafından benimsenmiştir.

Bal, arılar tarafından invertaz enzimi sayesinde bal midesi verilen organlarında kimyasal değişime uğraması sonucu oluşan ve kovanda bulunan petek hücrelerine yerleştirilen faydalı besinler arasındadır.

Balın üretimi zordur; bal üretilirken birçok aşamadan geçer. Yarım kg ham nektar toplamak için, 900 bin arının bir tam gün boyunca çalışması şarttır. Bu, üretim esnasında sabırlı olunması gerektiğini de göstermektedir. Ayrıca toplanan nektarın her zaman tamamı kullanılır durumda olmaz. Elde edilen balın miktarı, nektarın şeker konsantresi ile doğru orantılıdır.

Üretimi bu kadar zor olan balın elbette maliyet de yüksektir. Bu sebeple bir balın asla ucuz olmayacağını bilmelisiniz.

Şifalı Pervari Balı

Pervari balı Siirt dolaylarında üretilmektedir. Arının kendi kendi peteğinden yapılır. Üretim aşamasında makine ya da el dokusu kullanılmaz. İnsan vücudu için şifalı bir etkisi vardır. insan vücuduna faydalıdır. Özellikle öksürük için tavsiye edilmektedir. Güçlü bir etkiye sahip olan balın faydaları saymakla bitmez. Üretiminde şeker ya da başka bir katkı maddesi kullanılmaz. Tamamen doğaldır. Yapım aşaması ve bölgesi nedeni ile limitli üretimi yapılmaktadır.

Pervari balı ülkemizin en önemli bal çeşitlerinden biri olarak sayılmaktadır. Binlerce çiçek ve bitkinin ortaya çıkardığı bol florası, arıların peteklere boşaldığı balın kalitesi konusunda en önemli göstergesidir.

Siirt Pervari balı hiçbir petek ilavesi yapılmadan üretilir. Üreticiler kendi yaptıkları bal mumu peteklerin gözlerini bal ile doldurup, peteklerin üzerlerinin sıralaması yapar.

Pervari balı 2600 rakım yükseklikteki herekol dağı eteklerinde ve çemekara yaylasında üretilir. Bu bölgeye has olan bitki florasından doğal bir şekilde arıların insan eli değmeden ürettikleri özel bir bal olarak bilinmektedir. Siirt’e bağlı Pervari ilçesinde köylüler tarafından üretilmekte olduğu için adını da buradan almaktadır. Balın kalitesi ilçenin doğasında bulunan taze çiçeklerden gelmektedir. Bölgede 600 metre ile 3000 metre arasında değişen bir yüsekliğe sahip çok zengin bir flora ortamı vardır.

Gerçek Pervari Balı

Gerçek pervari balı kıvamı akışkan ve yoğundur. Bir balın kesik kesik atığını görürseniz bu balın sahte olduğunu o anda anlamalısınız. Gerçek Siirt Pervari balı kokusuzdur. Kıvamı katı ve rengi de biraz koyudur. Sahte olan balın rengi daha açıktır. Bir balı kaşıkla aldınız zaman, bal kesintisiz olarak akmalıdır. Balın üretiminde herhangi bir katkı maddesi ya da şeker kullanılmadığını da bu şekilde anlayabilirsiniz.

Siirt Pervari Balının Faydaları

Pervari balını düzenli olarak tükettiğiniz zaman bunun birçok faydasını görebilirsiniz. Bal, kozmetik anlamda sık kullanılmaktadır. Kadınlar değişik bal maskeleri kullanmaktadır. Elbette bunun kullanımının da belli uyulması gereken özellikleri vardır. Bu mucizevi balın faydalarını şöyle sıralayabiliriz :

  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Karaciğeri güçlendirir, temizler.
  • Öksürüğe iyi gelir. İyi bir balgam söktürücüdür.
  • Bağırsak hastalıklarında tedavi edici özellikleri vardır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Kalbe iyi gelir.
  • Kozmetik olarak kullanılır. Kadınlar maske yapımında baldan çoğu zaman faydalanır.
  • Mide rahatsızlıklarınız için düzenli olarak tüketebilirsiniz.
  • Damarlarda meydana gelen tıkanıklara iyi gelir.

Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret84445