HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

Bal, Sağlık ve Pervari Balı

Bal, Sağlık ve Pervari Balı

Bal, arılar tarafından invertaz enzimi sayesinde bal midesi verilen organlarında kimyasal değişime uğraması sonucu oluşmaktadır. Bu değişim sonrasında kovanda bulunan petek hücrelerine yerleştirilmektedir. Oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Doğada birçok çeşidine rastlamanız mümkündür. Bölgesel şartlar bal üretimini doğrudan etkilemektedir.

Bal üretimi aşamasında çok ciddi emek istemektedir. Toplanan nektarın tamamı bala dönüşmediği için ayırıcı gücünüzün olması gerekmektedir. Elde edilen balın miktarı tamamen

Balın tatlı bir besin olmasının sebebi içinde yer alan üç şekerdir. Bunlar fruktoz, glikoz, sakarozdur. Balın %17’si su, %7’si ise kükürt, magnezyum, fosfor, alüminyum, albumin, gümüş, azot, protein, kstril, demir, sodyum ve çeşitli asitlerdir. Balın kalitesini %7’lik kısım belirlemektedir.

Balın içinde on beş adet şeker türü vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

  • Fruktoz,
  • Sakaroz,
  • Maltoz,
  • Erloz,
  • Estoz,
  • Melezitoz,
  • Rafinoz
  • Glikozdur.

Pervari Karakovan Balı

Balın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bölgesel olarak üretilen ve bir hayli meşhur olan ballar ülkemizde mevcuttur. Bunlardan biri de Pervari balı herkes tarafından bilinen, Siirt taraflarında üretilen bir baldır.

karakovan balı üretilirken herhangi bir katkı maddesi ya da şeker kullanılmaması en önemli özelliklerinden biridir. Ülkemizde sevilerek tüketilen bal seçeneklerinden biri olan Pervari balı, çeşitli bitki ve çiçekten meydana getirilmektedir. Bol zengin floransı olan bu balın en önemli özelliği el değmeden doğal bir şekilde üretiliyor oluşudur. karakovan balı birçok hastalığa da faydalıdır. Bunlar arasında öksürük, damar yolu hastalıkları, kalp, sarılık, yanık tedavisi, cilt tedavisi, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklar yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmasının yanı sıra tescillidir ve patenti de bulunmaktadır. Eğer siz de bu balın mucizelerinden faydalanmak istiyorsanız balın kıvamı ve rengine bakarak kolayca gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kıvamlı ve koyu bir renge sahip olan Pervari balı, kokusuzdur. Bir kaşık yardımı ile balın akıcılığını kontrol edebilirsiniz.

Balın Sağlığa Etkisi

Arı balının geçmişi epey eskiye dayanmaktadır. 3000 seneden bu yana arı balı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bal, sadece biz Türklerin kullandığı bir şifa değildir. Balın birçok medeniyette de yeri vardır. Bal eski Yunan, Gint, Mıdır ve Çin Tıbbında yoğun olarak kullanılmak ile birlikte Kur’an-ı Kerim’de de şifa olarak nitelendirilmiştir.

Evvelden bal, mevsimsel alerjiler için önerilmiş olsa da mevsimsel rinosinüzitlerde etkisiz olduğu görülmüştür. Balın yanık tedavisine iyi geldiği belirtilmektedir. Ayrıca ven yaralarının tedavisinde bala rastlamanız olasıdır. Balın antimikrobiyal bir etkisi vardır. Balda bulunan yüksek şeker oranı hipertonositesini arttırdığı için etrafındaki bakterilerinin suyunu hipertonik alana çekip bakteri hücrelerinin de büzüşmesini sağlamaktadır. Bal içinde hidrojen peroksit de bulunmaktadır. Bal yara üzerine sürüldüğü zaman hidrojen peroksit yavaşça vücut sıvıları tarafından sulandırılarak etkili hale geçer.

Baldaki PH oranı 3.2 ve 4.5 arasında olduğu için enfeksiyondan sorumlu olan bakterilerin üremesini de engellemektedir. Balın öksürüğe iyi geldiğini bilmekteyiz. Akut ve kronik öksürüklere iyi gelmektedir.

Balın kanser tedavisine iyi geldiği inanışı vardır. Laboratuvar şartlarında kanser hücrelerini yok ettiği görülen balın kanser tedavisinde faydalı olduğu henüz kanıtlanmamamıştır. Dolayısı ile bu durum bir söylenti olarak kalmıştır. Bal içinde polifenol dediğimiz doğal antioksidan bulunmaktadır. Bunun kanseri önlediği, vücuttaki zararlı oksijen radikallerini zararsız duruma getirdiği ileri sürülmektedir.

Bir yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir. Ayrıca immün sistemi baskılanmış kişiler bakteriyal ya da fungal risk nedeni ile baldan uzak durmalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret84445