HAKİKİ PERVARİ KARAKOVAN BALI 
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 335 55 56
http://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.nethttp://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Site Menüsü
Site Haritası

pervari balı

pervari balı

Altı ay kapalı kalıp toplı iğne başı kadar bir aydınlık görmediği için kapalıkovan yani karakovan balı denir. Siirt pervari'nin oldukça yüksek 1200'e yakın çiçeğinden karakovan balını toplayan kafkas arıları hortumu uzun olduğundan çiçekteki tüm balı alır. Ortasında balmumu yoktur tamamıyla natureldir. İnsan eli değmeden arı kendi isteğine göre hazırlar.

Siirt pervari yöresinde üretilen karakovan çiçek balı eski zamanlardan bu tarafa haklı bir şöhrete sahiptir. pervari balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliği geleneksel usullerle karakovan ver örme sepetlerde üretilmesidir.

Siirt pervari karakovan balının diğer bir önemli özelliği gerek örme sepetlerin, gerekse bir metre uzunluğunda, 30 santim kalınlığında yuvarlak dut ağacının oyularak yapılan karakovanların içine, temel petek konulmasıdır. Diğer suni peteklerden farklı olarak, arıların içini doldurdukları temek petek de arılar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple karakovan balının peteği de rahatlıkla yenilebilir ve şifalıdır.

Pervari balı diğer birçok yöremizde üretilen sarı renkli ballara göre daha beyaz renklidir ve orjinal pervari balı üretiminde kesinlik şeker, yem, katkı maddesi kullanılmamaktadır.
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
http://www.pervaribali.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret84445